Často kladené dotazy

Snažíme se, aby pro vás služby a výhody Energetické kanceláře byly co nejvíce srozumitelné. Proto jsme pro vás připravili přehled odpovědí na dotazy, se kterými se na nás nejčastěji obracíte. Pokud v nich odpověď na svou otázku nenajdete, neváhejte nás prosím kontaktovat na čísle +420 552 319 955, mailu info@ek.cz nebo využijte online formulář. Velice rádi vám vše vysvětlíme.

Energetická soutěž

Kolik budu platit za vaše služby?

Vůbec nic. Všechna naše práce je pro vás zdarma.

 • zrevidujeme vaše stávající smlouvy
 • vybereme vám nejvhodnějšího dodavatele
 • dvakrát přijedeme až k vám
 • poskytneme vám zákaznickou podporu, právní servis a veškeré poradenství

Jakou mám záruku, že opravdu ušetřím?

Měsíčně pro naše zákazníky zajistíme několik tisíc nových kontraktů na odběr elektřiny a plynu od více než desítky dodavatelů. Jsme tedy pro dodavatele důležitým partnerem. Díky tomu pro vás dokážeme zajistit lepší podmínky, než jaké byste si dokázali zařídit sami, ať už jde o domácnost, firmu, obec nebo instituci. V objednávce, kterou s námi podepisujete, vám garantujeme nejvyšší možnou cenu, kterou budete platit vybranému dodavateli. Již tato cena se pohybuje pod průměrem ceny elektřiny a plynu na trhu, a nejspíš tedy i pod vaší současnou cenou. My se však dokážeme dostat ještě mnohem níže. V průměru naši zákazníci ušetří 15 % nákladů na elektřině a 20 % na plynu.

Jak skutečně poznám, kolik šetřím?

Jako první odpověď se nabízí roční vyúčtování, které rozesílá každý dodavatel. Tam si jednoduše spočítáte, o kolik méně jste zaplatili, resp. kolik korun vám dodavatel vrátí na přeplatku. Pokud chcete výsledek znát dříve, můžete využít jednu z řady aplikací, které se na trhu prodávají. Někteří dodavatelé je dokonce nabízejí zdarma jako bonus pro své zákazníky.

Stávající dodavatel mi nabízí obnovení smlouvy s výraznou slevou

Váš současný dodavatel ví, že od něj chcete odejít, a proto přispěchal se snížením ceny. Je to však jen pověstné chytání se stébla. Vzhledem k našim zkušenostem a domluveným cenám víme, že stávající dodavatel bude za snížení sazby chtít něco na oplátku. Co to bude, se vy obvykle nedozvíte. Buď to bude omezení, nebo zpoplatnění jiných služeb, které jste měl až dosud zdarma, nebo bude cena platit jen za určitých podmínek, například výrazné zkrácení trvání akční ceny nebo jen pokud odeberete určité minimální množství elektřiny a plynu apod. Na takovou nabídku proto nepřistupujte. Nejvýhodnějšího dodavatele dostanete jen od nás.

Jaké dodavatele máte v portfoliu?

Každý dodavatel, který dostane možnost nabídnout vám své služby prostřednictvím Energetické kanceláře, musí splňovat přísná kritéria. Vedle samozřejmostí, jako je například platná licence pro ČR, musí mít přehledné dokumenty a vyúčtování a transparentní cenovou politiku, garantovat a prokazovat prvotřídní zákaznickou péči, být finančně stabilní, což se projevuje například včasným placením přeplatků, a v neposlední řadě musí fungovat podle morálního kodexu, tedy jednat ve prospěch zákazníka. S většinou našich dodavatelů nás pojí dlouholetá spolupráce, takže standardy kvality máme prověřeny z první ruky. Seznam našich dodavatelů najdete zde.

Na jak dlouho uzavírám s dodavatelem smlouvu?

Doba trvání smlouvy je buď dva, nebo tři roky. Záleží na konkrétní nabídce. Vybíráme vždy tu nejlepší pro vás. Tato doba je léty prověřená jako ideální pro obě strany. Zákazník si ověří, zda je dodavatel solventní a cenově výhodný a má možnost po uplynutí této doby v případě lepší nabídky přejít jinam. Pro dodavatele má zase alespoň dvouletý závazek smysl z pohledu jeho cenové politiky a může tak nabídnout lepší cenu, než u smluv na dobu neurčitou. Před vypršením platnosti uzavřené smlouvy se s vámi spojíme a nabídneme vám opět aktuálně nejvhodnějšího dodavatele na trhu.

Kdy začnu čerpat služby od výhodnějšího dodavatele?

Pokud máte se stávajícím dodavatelem uzavřenou smlouvu na dobu neurčitou, můžete začít čerpat okamžitě. Jestliže máte uzavřenou smlouvu na dobu určitou, tuto smlouvu vypovíme tak, abyste nemuseli platit žádné sankce, a odběr od nového dodavatele bude zahájen až po vypršení platnosti současné smlouvy. Nicméně, existují i možnosti, jak se ze stávající smlouvy vyvázat bezplatně, například při změně platných ceníků. S každým zákazníkem tyto možnosti řešíme individuálně.

S kým budu řešit případné dotazy v průběhu smlouvy s novým dodavatelem?

Jakmile podepíšete smlouvu s novým dodavatelem, stáváte se jeho zákazníkem. Proto veškeré dotazy ohledně vašeho kontraktu řešte se zákaznickým oddělením vašeho nového dodavatele. Pokud vám však bude připadat, že komunikace není dostatečná, můžete se samozřejmě obrátit na nás prostřednictvím kontaktního formuláře, mailu nebo nám zavolejte na číslo +420 552 319 955.

Teplo

Jaká vytápěcí technika je pro mě vhodná?

To je velmi komplexní otázka, o níž by se daly napsat stohy papíru. Nedá se paušálně říci, která technika je nejlepší. V zásadě se ale musíte rozhodovat podle:

 • lokality, resp. energetických zdrojů, které máte k dispozici (pokud v obci například nemáte plyn, je pro vás plynový kondenzační kotel passé)
 • nároků na obsluhu (zdroj pro mladou rodinu nemusí být vhodný pro seniory)
 • provozní náklady (například tepelné čerpadlo je drahé na pořízení, ale relativně levné na provoz, na rozdíl od kotle na tuhá paliva)

Při pořizování zdroje vytápění je tedy nejlepší poradit se s odborníkem, který na základě detailního zjištění vašich potřeb a situace doporučí to nejvhodnější řešení přímo vám na míru. Kontaktujte nás a se vším vám rádi poradíme.

Proč bych se měl zajímat o výměnu kotle?

Protože když kotel nevyměníte do 1. září 2022, nebudete v něm smět topit nebo riskujete pokutu ve výši 50 000 korun. Kotle budou muset splňovat minimálně emisní normy 3. třídy. Jestliže tedy máte v domě starý kotel na tuhá paliva, budete ho muset vyměnit tak jako tak. Využijte proto možnosti výměny kotle prostřednictvím kotlíkových dotací, kdy můžete získat kotel na tuhá paliva s automatickým přikladačem za výrazně zvýhodněných podmínek. Navíc, výměnou kotle ušetříte výrazné náklady na jeho provoz. Roční úspora na vytápění se pohybuje kolem 10 000 korun!

Jak poznám, že musím svůj kotel do roku 2022 vyměnit?

Velmi jednoduše. Pokud váš kotel splňuje parametry 1. nebo 2. emisní třídy, musíte jej vyměnit. Emisní třídu vašeho kotle poznáte:

 • ze štítku na kotli
 • z technické dokumentace kotle

Pokud štítek na kotli není a nemáte ani dokumentaci, obraťte se na výrobce vašeho kotle. Tak či onak jste totiž od roku 2016 povinni nechat provést revizi vašeho kotle technikem vašeho výrobce. Z revizní zprávy se dozvíte, jakou emisní třídu váš kotel splňuje. Jestliže revizi neprovedete, nebudete mít o ní záznam a až vás obecní úřad vyzve k jejímu předložení, hrozí vám pokuta 20 000 korun.

Splňují vaše kotle zákonné parametry?

Ano. Dokonce víc než to! Kotle na tuhá paliva od našich dodavatelů splňují nejpřísnější emisní normy 4. a 5. třídy, přičemž zákon vyžaduje alespoň 3. emisní třídu. Můžete v nich tedy bez problémů topit i po roce 2022 a ještě mnohem déle. Stejně tak i tepelná čerpadla a plynové kondenzační kotle patří mezi špičku na trhu.

Mám nárok na využití kotlíkové dotace?

Na kotlíkovou dotaci máte nárok, pokud:

 • jste majitelem rodinného domu
 • topíte kotlem na tuhá paliva
 • váš kotel splňuje požadavky emisní třídy 1. nebo 2.

Splňujete-li tyto předpoklady, ozvěte se nám a vymyslíme pro vás řešení, jak kotel v rámci dotací získat.

Palivo

Jaká je garance kvality vašeho paliva?

Palivo našich dodavatelů uspokojí i toho nejnáročnějšího zákazníka.

 • Pelety získaly ocenění „Velmi dobrá kvalita“ od prestižního měsíčníku DTest. Také jsme obdrželi certifikát EN plus. Jde o pelety vysoké výhřevnosti, které zanechávají minimum popela. Pro méně náročného zákazníka máme i pelety nižší, leč stále velmi dobré kvality za vynikající cenu.
 • Podobně naše dřevěné brikety jsou rozděleny na nejvyšší, vysokou a dobrou kvalitu za výbornou cenu. Můžete s nimi topit ve všech typech kotlů na dřevo, uhlí nebo v krbových kamnech. Nejvyšší účinnosti dosahují v kotlích na dřevoplyn.
 • Vysoce kvalitní, několikrát tříděné hnědé a černé uhlí typu ořech a ekohrášek skvělé hoří a zanechává minimum popela.

V jaké formě mi palivo dovezete?

Naše dopravní a manipulační služba stojí na prvotřídní manipulační technice, která šetří čas i peníze. Pokud je to jen trochu možné, zavezeme vám palivo až ke kotli. Můžeme vám palivo přivézt buď v cisterně a v rámci místních možností nafoukat přímo ke kotli, nebo v big bagu či na paletách a složit terénním manipulátorem. Volba je čistě na vás.

Proč investovat do kvalitního paliva

Jak se říká, nikdo není tak bohatý, aby si mohl dovolit kupovat levné věci. Nákupem levného a nekvalitního paliva totiž ve skutečnosti neušetříte. Právě naopak. Nekvalitní palivo má nižší výhřevnost, takže ho spotřebujete více. To znamená nákup většího množství, nutnost častějšího přikládání a větších skladovacích prostor či častějšího nákupu. Budete muset častěji vynášet popel, o kotel se lépe starat a více investovat do jeho údržby. Nekvalitní palivo též více zanáší komín, což způsobí vyšší investice do jeho čištění. Navíc, topením nekvalitním palivem se nově vystavujete možnosti pokuty 50 000 korun, kterou vám může dát kontrola z obecního úřadu. Chytrý zákazník vždy upřednostní lepší kvalitu před horší, protože ví, že se mu to vyplatí. Ozvěte se nám ještě dnes a zařídíme pro vás dodávku vysoce kvalitního a cenově dostupného paliva.

Světlo

Kolik ušetřím výměnou světelných zdrojů?

Výměna klasických žárovek či zářivek za moderní LED žárovky je investicí, která vám ušetří velké výdaje. LED žárovky totiž mají v porovnání s klasickými žárovkami, a dokonce i „úsporkami“, nejmenší energetickou spotřebu a nejdelší životnost. Kolik korun tedy celkem ušetříte kompletní výměnou za LED světelné zdroje? Počítáme-li, že se v běžné domácnosti svítí v průměru tři hodiny denně 17 světelnými zdroji (vycházíme z oficiálních statistik společnosti Philips), tak s průměrnou cenou elektřiny ušetříte za celou dobu životnosti LED zdrojů přes 37 000 korun v porovnání s klasickými žárovkami a přes 5 500 korun v porovnání s úspornými zářivkami. Takových částek dosahují úspory za 13 let, což je průměrná životnost kvalitní LED žárovky standardní cenové kategorie 99–199 Kč. U firem se výměna za LED zdroje vrátí v úsporách tisíců až desetitisíců korun ročně podle počtu světelných zdrojů a hodin svícení.

Proč investovat do značkového světelného zdroje

Nákup levných žárovek může na první pohled vypadat výhodně, ale ve výsledku se vám vůbec nemusí vyplatit. Nízká cena totiž většinou odpovídá nízké kvalitě žárovky. Ta se projevuje zejména razantním snížením svítivosti, ke kterému často dochází již v horizontu několika málo měsíců, a to navíc v různé intenzitě. To znamená, že když si koupíte dvě nekvalitní žárovky či zářivky ve stejnou dobu, tak vám po čase jedna může svítit silněji než druhá. Podobným problémem je i rozdílná barva světla. Nekvalitní světelné zdroje často neuvádějí přesnou barvu světla, ale pouze určité rozpětí. Může se vám potom stát, že pokud budete mít v řadě několik žárovek, tak bude každá svítit trošku jinou barvou, jedna více modře a jiná více žlutě. Nejistá je také jejich životnost, která může být u nekvalitního světelného zdroje i mnohonásobně nižší. Nakonec tedy zjistíte, že neznačkový zdroj vás v součtu vyšel mnohem dráž, než ten od renomované značky, protože si daleko dříve musíte koupit nový.